Strefa Pisania

ProkrastynacJA – czyli jak ociągać się z klasą

Cały tydzień planowałem napisanie tekstu o tym, w jaki sposób wyjść triumfalnie z nierównej walki z ludzką tendencją do ociągania się. Przyczyn prokrastynacji może być przecież tak wiele – blokada pisarska, lenistwo, lęki. Rozsiadłem się wygodnie na krześle, już miałem napisać pierwsze zdanie, gdy stwierdziłem, że skoczę jeszcze napić się kawy. 

Wróciłem do biurka i co się okazało? Było osiemnaście minut po godzinie czternastej. Nie da się zaczynać pisania o takiej porze. Trzeba przecież poczekać do pełnej godziny. Prawda?

Zacząłem odnosić lekkie wrażenie, że moja postawa w tamtym momencie, nie upoważnia mnie do zajmowania pozycji autorytetu w dziedzinie konsekwentnej pracy pisarskiej. Dlatego właśnie, napisałem szybki poradnik, jakiego jeszcze nie było – jak ociągać się z klasą.

  • Wykształć w sobie pisarskie nawyki 

Budowanie dobrego nawyku to podstawowy fundament sukcesu. Stephen Covey nie bez powodu rozbił bank swoim podręcznikiem „7 nawyków skutecznego działania”. Pomyślmy, jak zbudować nawyki, które w odpowiedni sposób będą wspierały naszą prokrastynację. Mam! Od jutra będę pisał tylko i wyłącznie ubrany w swój ulubiony szlafrok. Dzięki temu, sam jego widok sprawi, że poczuję przypływ weny. Z tego samego powodu, nie napiszę również słowa poza domem, w południe i popołudniu. Szlafrok przecież zakłada się wieczorem. 

  • Pisarz musi słuchać 

Nasłuchuj otoczenia. Z jednej strony możesz usłyszeć coś inspirującego, z drugiej, otoczenie jest najlepszą wymówką. Pies sąsiada szczeka trochę za głośno? Cholera jasna, nic już nie napiszę, zupełnie wybił mnie z rytmu! Partnerka włączyła pralkę? Akurat, kiedy zabierałem się za pisanie! Jak ja mam pracować w takich warunkach?

  • Wykorzystaj swoje lęki 

Każdy z nas czegoś się boi. Kluczowym jest, aby być w stanie zrozumieć i nazwać swoje lęki, a następnie skatalizować całą energię i wykorzystać ją do swoich celów. Czego się boisz w pisaniu? Ja boję się, że mój tekst będzie beznadziejny. Zatrzymuję się, zagłębiam się w ten strach. Chłonę go, próbuję rozebrać na najdrobniejsze cząsteczki. Wizualizuję sobie swoją porażkę. Gotowy, całkowicie nieudany tekst. Widzę, jak jedyne trzy osoby, które go przeczytały, śmieją się ze mnie. Nic już dzisiaj nie napiszę. Próbowałem. 

  • Pilnuj dokładnie harmonogramu dnia 

Nie ma sukcesów bez odpowiedniego planowania. Zaplanuj swój dzień idealnie, co do minuty. Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest zrealizować dokładnie każde zadanie, które sobie wyznaczyłeś. Jeśli spóźnisz się z realizacją chociaż o minutę, masz obowiązek nałożyć na siebie karę w postaci frustracji i głośnego powątpiewania w swoją wartość. 

  • Rób dokładny research

Zanim napiszesz pierwsze słowo, upewnij się, że wystarczająco dokładnie zgłębiłeś temat. Szukaj odpowiednich treści. Najwięcej znajdziesz ich na portalach społecznościowych oraz w serwisie YouTube. Pamiętaj, że nigdy nie jesteś tak dobry, aby wiedzieć wszystko w danej dziedzinie. Zawsze możesz się czegoś nauczyć. Pozwól się ponieść. Nigdy nie wiesz, gdzie znajdziesz wiedzę i inspirację. 

  • Bądź perfekcjonistą

Każdy może być przeciętny. Ale Ty musisz być lepszy! Pamiętaj, że cokolwiek robisz, to musi być idealne. Czy pierwsze zdanie jest dobre? Czy dobre, to wszystko na co Cię stać? Stać Cię na pisanie rzeczy perfekcyjnych. Napisz zdanie. Przekreśl je. Napisz je jeszcze raz. Przepisz je. Przeczytaj je na głos. Czy ma odpowiedni rytm? Czy nie ma lepszego synonimu? Poświęć na to kilka godzin. Uda się. 

Powyższe to tylko pierwsza lekcja. Będzie więcej. A Wy co robicie, żeby odpowiednio się ociągać? 

Szymon Swoboda

ProkrastynacJA – czyli jak ociągać się z klasą

Jedna myśl na “ProkrastynacJA – czyli jak ociągać się z klasą

  1. Obecnie jestem na etapie robienia dogłębnego research na portalu społecznościowym Nasza Klasa, naprzemian z nakładaniem na siebie kary w postaci frustracji i głośnego powątpiewania w swoją wartość. Odświeżające! Być może nawet późną wiosną, tudzież wczesną jesienią (wiadomo że lato nie sprzyja pisaniu) zacznę znowu pisać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry